חולדות

החולדה אוכלת כל דבר ,היא בעל חיים הרבה יותר פיקח מהעכבר, בדרום אפריקה מאמנים חולדות לאיתור חומרי נפץ, החולדות זהירות פיקחיות ולא יכנסו פעמיים לאותה מלכודת .

ברגע שחולדה אחת נלכדת במלכודת שאר החולדות יתרחקו ויזהרו, החולדות לומדות אחת מניסיונה של השנייה, הם חששניות ולכן הן בודקות ונזהרות בכל דבר חדש, מה שמקשה מאוד על תפיסת החולדה. 

כושר הריבוי של החולדה גבוהה, ההיריון נמשך 20 יום ,התבגרות החולדה נמשכת 3 חודשים, לחולדה 3-6 המלטות בשנה ,עם 5-10 וולדות בכל המלטה.

החולדות טועמות כל דבר, מבנה הפה המיוחד שלהם מאפשר להם לכרסם ולטעום את המזון בלי לבלוע, בדרך זאת הם מכרסמים גם בידוד חוטי חשמל, עץ ,פלסטיק ,ומכרסמים תעלות בתוך חומר הבידוד של קירות גבס ובתי קירור, וגורמים נזק רב .

החולדה מעבירה מחלות קשות בשתן ובצואה שלהם, חולדות חודרות גם לארונות ,מכרסמות שקיות מזון ,ומטילים שתן וצואה על מזון קופאות שימורים,

שתן החולדה מעביר מחלות המסוכנות לאדם כמו עכברת, נטאוירוס ,העכבר נושא פרעושים נושאי מחלות כמו טיפוס מורני ודבר, צואת העכבר תגרום לסמונלה, שיגלה ומחלות מעיים זיהומיות קשות, גם נשיכת החולדה עלולה לגרום למחלות.

החולדות בעלות חוש ריח ושמיעה מפותחים, וחוש מישוש עם יכולת התמצאות מצוינת בלילה. וזה בנוסף ליכולת ריצה,קפיצה,טיפוס ושחיה שהופכים אותם ליצור חמקמק .

חולדת הביובים מסוגלת לשחות 3 ימים ברציפות .

חולדת עליות -חולדת אלכסנדרוני - חולדת מצויה

חולדה מצויה (עליות ,אלכסנדרוני ), זאת חולדה שמצטיינת בטיפוס וחיה על עצים, חולדה זאת חודרת למבנים ובעיקר לגגות רעפים כשהיא מטפסת על עצים או צנרת מים,חשמל ביוב ועוד.

חולדה זאת מטפסת והולכת על חוטי חשמל וטלפון ללא קושי ,היא מעדיפה לאכול פירות ירקות אבל אוכלת כל דבר כולל בשר וביצים.

הנזק של החולדות הוא גם בכרסום צנרת פלסטיק ,בידוד חוטי חשמל ותקשורת, כרסום מבנה עץ ופלסטיק, כרסום אוכל במטבח ובמחסנים, נשיכה והעברת מחלות קשות.

 לחולדה מצוייה אורך גוף 18-20 ס"מ ,משקלה 150 -250 גרם בסה"כ,צבע גב אפור, גחון בהיר יותר.

חולדת ביובים-חולדה נודדת – חולדה נורבגית

ישנם 2 סוגי חולדה נפוצים :חולדת הביובים החומה, החיה בעיקר בצנרת הביוב דרכה היא גם יכולה לחדור לבתים.זאת חולדה מסיבית וחכמה מאוד והיא מעדיפה בשר וחלבונים ,היא גם טורפת בעלי חיים כמו מטילות ,אפרוחים ,אך היא יכלה לאכול כל סוג מזון  .

זאת חולדה בגודל 20-25 ס"מ ומשקלה 200 – 500 גרם.והיא מצטיינת בריצה,חפירה ,שחיה ויש לה גם יכולת טיפוס.

טיפול ומניעה

מניעת חולדות ע"י שמירה על מניעת כניסה לבית,מכלי אשפה סגורים ,ניקויי חצרות גרוטאות, צמחיה ובעיקר צמחיה צמודת קיר,ענפי עץ הקרובים למבנה, פסולת גינון ועשביה, וכן ייבוש נזילות ומקורות מים ,החזקת מזון בכלים סגורים ,סילוק מזון כלבים וחתולים מיד לאחר הארוחה, כיסויי פתחי איוורור ומיזוג אוויר חלונות ושאר פתחים ברשת חוט ברזל מגלוון,התקנת חסימות כנגד טיפוס חולדות על צנרת ביוב ,חוטי חשמל וטלפון המאפשרים כניסת החולדות מהחצר אל הבית .חולדת הביובים בעלת יכולת חפירה מצוינת והיא יכולה לחדור לבית תוך חפירה מתחת לקירות המבנה .

חומרי ההדברה נגד עכברים ומכילים נוגדי קרישה המסוכנים מאוד לאדם ולחיות מחמד,נוגדי קרישה כגון ברודיפוקום ,דיפנקום, ברומדיולן וכדומה ,אסורים בשימוש בבתי מגורים ומותרים לשימוש בחצרות רק בתיבות האכלה תקניות ,נעולות ,מסומנות וקשורות היטב.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now